GizemliSevgi Reklam Alanı
Bartın sele teslim oldu
Bartın sele teslim oldu

Bartın’da gece etkisini artıran sağanak yağmur yaşamı olumsuz etkiledi. Bartın merkezde metrekareye 73.7 kilogram yağış düştü. Cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu. Belediye hoparlöründe anons yapılarak halka olası sele karşı önlem almaları yönünde uyarı yapıldı.

KURUCAŞİLE SELE TESLİM

Yağmur, Kurucaşile İlçesi’nde sele yol açtı. İlçeden geçip denize dökülen dere taştı. İlçe merkezi sular altında kaldı. Çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Araçlar Kurucaşile Limanı’na sürüklendi. Liman kıyısındaki tersanede bulunan tekneler de sel sularıyla denize sürüklendi. Sel nedeniyle Bartın-Kurucaşile yolu ulaşıma kapandı. Bazı araçlar sel sularında mahsur kaldı. Kurtarma ekipleri, araçları kurtarmak için çalışma başlattı. Yollarda yağmurun etkisiyle çok sayıda heyelan meydana geldi, ağaç devrildi.

2 KÖYDE 1 METRE SEL SUYU

İlçeye bağlı Tekkeönü Köyü’nde de dere taşması sonucu sel meydana geldi. Köyün merkezinde su seviyesi 1 metre yükseldi. Araç ve tekneler denize sürüklendi. Çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvan telef oldu. Amasra’ya bağlı Göçgündemirci Köyü de dere taşması sonucu sel suları altında kaldı. Evleri su bastı. Araçlar suya gömüldü. İlçeye bağlı Çakraz tatil beldesi de aynı şekilde sele teslim oldu.

“KİMSE EVİNDEN ÇIKAMIYOR”

Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, “Kent merkezinde dükkanlar sular altında kaldı. Otomobil ve araçlar denize sürüklendi. İlçemize bağlı Tekkeönü Köyü’nde derenin taşması nedeniyle sel suları 1 metre kadar yükseldi. Kimse evinden çıkamıyor” dedi.

OTOBÜSTE 45 YOLCU MAHSUR

Kastamonu’nun Cide İlçesi’nden İstanbul’a giden yolcu otobüsü, Bartın’ın Amasra İlçesi’ne bağlı Göçgündemirci Köyü Mevkii’nde yükselen sel suları nedeniyle mahsur kaldı. Dere üzerindeki köprüde kalan ve içinde 45 yolcusu bulunan otobüse, AFAD ekiplerinin bot ve iş makineleriyle ulaşma çabası sonuç vermedi. Otobüsteki yolcuları kurtarmak için AFAD Başkanlığı’ndan helikopter istendi. Ankara’dan gelecek helikopterin otobüsteki 45 kişiyi alarak Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’nın pistine indireceği belirtildi. Bartın Valisi Nusret Dirim, otobüsün çevresinde yaklaşık 1 kilometrelik alanın suyla kaplı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Otobüsün etrafı tamamen suyla kaplı. Otobüs köprüde mahsur kaldı ve hareket edemiyor. Karadan otobüse ulaşmak mümkün olmadı. Yolda bazı yerlerde göçükler var. Botla ve iş makinesiyle ulaşmayı denedi arkadaşlar, ancak olmadı. Helikopter Ankara’dan hareket etmek üzere. Havadan müdahale ederek yolcuları kurtarmaya çalışacağız. Şu anda otobüsün sürüklenme riski yok. Otobüstekilerle telefon bağlantımız var. Hayati bir risk söz konusu değil.”

Vali Dirim, meteorolojiden aldıkları bilgiye göre kentte yarın öğle saatlerine kadar yağışın devam edeceğini, Bartın kent merkezinden daha çok sahil bölgelerinde etkili olan yağışa karşı tedbirleri aldıklarını söyledi.

OTOBÜSE ULAŞILDI

Bartın’ın Amasra ilçesi Göçgündemirci Köyü Mevkii’nde Kalaycı Köprüsü üzerinde sel suları nedeniyle mahsur kalan yolcu otobüsü ile diğer araçlara kurtarma ekipleri iş makinesiyle ulaştı. Mahsur kalan araçlardaki bazı yolcuların da sığındığı otobüste 47 kişinin bulunduğu belirtildi.

Otobüsten önce bir bebek, iş makinesiyle alınıp geride bekleyen Sahil Güvenlik botuna götürüldü ve güvenli bölgeye alındı. Daha sonra otobüsteki diğer yolcular 8-9 kişilik gruplar halinde iş makinesiyle otobüsten alınıp sel sularının içinden tahliye edildi. Bartın Valisi Nusret Dirim, 3 Sahil Güvenlik botu ve 1 iş makinesiyle otobüse ulaşıldığını açıklarken, “Güçlü bir kepçe bu. Yolcular bu kepçeyle otobüsten alınıp güvenli bölgeye götürülüyor” dedi. Vali Dirim, Samsun’dan bekledikleri helikopterin hava muhalefeti nedeniyle geciktiğini belirterek, “Helikopter, Sinop’ta yakıt ikmali yaptı. Bölgede yoğun sis, otobüsün olduğu yerde büyük ağaçlar var. Helikopter müdahalesinin sonuç verip vermeyeceği konusunda tereddütler vardı. Bu yüzden karadan imkanlar zorlanarak kurtarma operasyonu başlatıldı” dedi.

Vali Dirim ayrıca bölgede köylerde kurtarılmayı bekleyenler olduğunu da söyledi.

SEL SULARI EVİ YIKTI

Amasra’daki Çakraz tatil beldesinde dere kenarında bulunan 3 katlı ev sel sularının etkisiyle yıkıldı. Habip Kaya’ya ait ev, sel sularının aktığı yöne doğru devrilerek tamamen yıkıldı. Habip Kaya ve ailesi, evin yıkılacağını anlayıp binayı tahliye edince olası can kaybının önüne geçildi. Çakraz bölgesinde çok sayıda aracın sel sularıyla sürüklendiği belirlendi.

47 KİŞİ KURTARILDI

Köprü üzerinde sel sularında mahsur kalan otobüsteki 47 kişinin iş makinesiyle tahliyesi tamamlandı. İş makinesinin üzerinde sudan çıkarılan yolculardan bazıları gözyaşlarını tutamadı. Yolcular, araçlarla ilçe merkezine götürüldü. Otobüsteki yolculardan Savaş Ege, sabahın erken saatlerinde sel sularının yükselmesiyle otobüsün köprüde kaldığını söyleyerek, “Biz sakinliğimizi korumaya çalıştık. Panik de olmadık. Herkes birbirine yardımcı oldu. Yapacak bir şey yoktu zaten. ‘Su yükseliyor’ diye korktuk, ancak soğukkanlılığımızı korumaya çalıştık. Sürekli telefonlarla yetkililerle irtibat halindeydik” dedi.

İKİNCİ OTOBÜS HEYELAN NEDENİYLE MAHSUR

Öte yandan, ilk otobüsün mahsur kaldığı yere yakın olan Dizlermezeci Köyü Mevkii’nde ikinci bir otobüsün heyelan nedeniyle mahsur kaldığı ortaya çıktı. İstanbul’dan Kastamonu’nun Cide İlçesi’ne cenaze götüren, içinde 30 yolcu bulunan İstanbul Ataşehir Belediyesi’ne ait otobüsün, önünde ve arkasında meydana gelen heyelan nedeniyle hareket edemediği belirtildi. Bartın Valisi Nusret Dirim, otobüsü kurtarmak için bölgeye giden Karayolları ekibinin de heyelan nedeniyle mahsur kaldığını açıkladı. Vali Dirim, “Onları kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ekiplerimiz yolda bazı bölgelerin sel sularıyla kaplanması nedeniyle oraya ulaşmakta zorlanıyor. Ancak otobüsteki yolcuların sağlık durumları iyi. O aradaki bir evden de yiyecek aldıklarını öğrendik. Otobüse ulaşma çalışmalarımız devam ediyor”


BİLGİLER
tarafından 13 Ağustos 2016 - 17:13 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 41 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu