GizemliSevgi Reklam Alanı
Bora Aksu, Londra Moda Haftası’na damga vurdu
Bora Aksu, Londra Moda Haftası’na damga vurdu

Ünlü modacı Bora Aksu’nun bugün başlayan Londra Moda Haftası’nda kadınların seçim hakkı hareketini yansıtarak, sevgi, dostuk ve barış mesajı verdiği yeni koleksiyonu moda severler tarafından büyük beğeni topladı.

Lila, mavi ve pembenin en açık tonlarının form bularak canlandığı dantel ve ipek tüller kullanılarak hazırlanan koleksiyonda kalın siyah beyaz danteller ve katmerli kareli kumaşlar ön plana çıkarıldı.

Büyük beğeni toplayan Sonbahar-Kış 2017-18 koleksiyonunu Sophia Dullep Singh’in hayatındaki kontrastlardan esinlenerek hazırladığını ifade eden Bora Aksu, lila, mavi ve pembenin en açık tonlarının kullanıldığı form dantel ve ipek tullerin Sophia’nin aristokrasi battaniyeleri altındaki utangaç halini temsil ettiğini, kalın siyah beyaz danteller ve katmerli kareli kumaşların ise onun tutkulu ve kararlı halini yansıttığını belirtti.

Koleksiyondaki detayların 20.yüzyıl başlarındaki kadınların oy verme hakkını kazanma hareketindeki topluluğun giyiniş tarzı ve sembolik detaylarından esinlenerek hazırlandığını belirten Bora, pastel renklerdeki el nakışları ile hazırlanmış yazıların yakalarda manşetlerde, kurdelalarda yer alırken yumuşak tonda ama güçlü mesajlar gönderdiğini söyledi.

Aksu’nun özel olarak tasarladığı grafik kareli nakışlarla koleksiyonun yumuşak havasını bozmadan Sophia’nin karakterindeki yumuşak ve sert ögeleri mükemmel bir uyumla yansıtırken koleksiyondaki yumuşak ve feminen kumaşlar, strüktüel formlarla birleşerek romantik ama cesur siluetler oluştururken lüks dokumalardan yapılmış pelerinler, ceketler ve paltolar koleksiyonun baskın bölümünü oluşturdu.

Prenses Sophia Duleep Singh Kimdir?

Maharaja Duleep Singh’in kızı ve Kraliçe Victoria’nın vaftiz kızı olan Sophia kadınların seçim hakkı hareketinin öncülerindendi. Parlamento binasının dışında protesto yürüyüşleri yapan Sophia Dukeep Singh , kadınlar seçim hakkını kazanana kadar vergilerini ödememe kararını almıştı. Kadın seçim hakkı grubunun başkanı Emmeline Pankhurst 1928 yılında da ölünce Sophia onun yerine başkan seçildi.

Bora Aksu kimdir?

İngiltere’de Londra Central Saint Martins moda okulundan 2003 yılında yüksek dereceyle mezun olan Bora Aksu, İzmir’de doğdu. İlk moda tasarım ödülünü İzmir Pret Fuarı’nda alan Aksu, ilk defilesini 2003 yılında Londra Moda Haftası kapsamında düzenledi. Aksu, İngiltere Moda Konseyi tarafından Londra Moda Haftası resmi listesine kısa sürede kabul edilen nadir tasarımcılardan.

Londra Moda Haftası’na her yıl aralıksız katılan Aksu, moda dünyasında büyük öneme sahip olan yeni kuşak moda tasarımcısı ödülüne dört kez layık görüldü. 2012 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından Buckingham Sarayi’na davet edilerek Kraliçe Elizabeth’in de takdirini alan genç modacı Hong Kong’ta açılan 10. Mağazasıyla Türk Modasını dünyada tanıtmaya devam ediyor.

Adidas, Converse ve People Tree gibi birçok uluslararası markalarıyla çalışan Aksu’nun giydirdiği isimler arasında Keira Knightley, Kirsten Dunst, Elizabeth Jagger ve Tori Amos bulunuyor.
Aynur TATTERSALL/LONDRA,(DHA)


BİLGİLER
tarafından 01 Mart 2017 - 15:46 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 2 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu