GizemliSevgi Reklam Alanı
DARBE HAZIRLIKLARININ FİNANSMAN KAYNAĞI?
DARBE HAZIRLIKLARININ FİNANSMAN KAYNAĞI?

Ergenekon mütalaasında, darbeye zemin hazırlamak için yapılan çalışmaların maddi kaynağı ve Şener Eruygur’un buradaki rolü anlatıldı.

Ergenekon mütalaasında, Şener Eruygur’un darbe hazırlıklarının finansmanını, ‘denetlenemediği için’ jandarma örtülü ödeneğinden karşıladığı ifade edildi.

DARBE HAZIRLIĞI YAPMAK İÇİN JANDARMA BİLİNÇLİ SEÇİLDİ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen Ergenekon Silahlı Terör Örgütü davasında Cumhuriyet Savcılarının sunduğu 2271 sayfalık mütalaada, darbeye zemin hazırlamak için yapılan çalışmaların maddi kaynağı anlatıldı. Star'ın haberine göre,mütalaada, darbeye zemin hazırlamak amacıyla yapılan tüm çalışmaların devlet tarafından Jandarmaya verilen ödenekle gerçekleştirildiği belirtildi. Genelkurmay tarafından Jandarmaya aktarılan örtülü ödeneğin denetlenemediği için Şener Eruygur’un parayı kontrolüne alarak darbe planları için kullandığı vurgulandı.

Yetkisini Ergenekon’a kullandı

Ergenekon savcılarının mütalaasında, dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un emriyle kurulan ve Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz, Eldiven gibi darbe planları hazırlayıp yönlendiren birim olan Cumhuriyet Çalışma Grubu’nun (CÇG) darbe çalışmaları ve finans kaynaklarıyla ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı. Mütalaada, “Eruygur, devletin kendisine verdiği imkan ve yetkileri tamamen kötüye kullanarak Ergenekon’un amaçlarına hizmet etmiştir ve bu amaçla kurduğu ekip ile askeri müdahaleye zemin hazırlamıştır. Bunu da devletin ödenekleriyle emir ve komutasında olan Jandarma Komutanlığı üzerinden karşılamıştır” denildi.

Neden Jandarma’da seçildi?

Mütalaada darbeye zemin hazırlamak için kurulan CÇG’nin, Genelkurmay bünyesinde değil de Jandarma Genel Komutanlığı’nda kurulmasının nedenleriyle ilgili de çarpqıcı tespitler yapıldı. “CÇG’nın Jandarma Genel Komutanlığı’nın bünyesinde kurulmasının özel bir anlamı var. Çünkü dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, komutanlarla yaptığı toplantılarda muhtıraya karşı olduğunu ve her şeyin demokratik yollarla çözümlenmesi gerektiğini söylemiştir. Jandarma’nın idari açıdan İçişleri Bakanlığı’na bağlı olup teknik takip yapma faaliyetleriyle örtülü ödenek harcamalarını denetleme yetkisi Genelkurmay’ca yapılamamaktadır” denildi.

Tek bir örgütsel irade var

Mütalaada, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün davada tanık olarak verdiği ifadesinde, “örtülü ödenek harcamalarıyla ilgili denetleme yetkilerinin olmadığı” şeklindeki sözlerine de yer verildi. Darbe hazırlıklarının örgüt mantığıyla yapıldığı anlatılan mütalaada“Darbeye zemin hazırlama aşamasında yapılan tüm çalışmalar disiplinli ve iş bölümüne dayalı tek bir örgütsel iradeden çıkmıştır. CÇG sözde ülkede irtica tehlikesi varmış şeklinde kamuoyu yaratıp birçok vatandaşı fişlemiştir” denildi. 

BALBAY’IN FAALİYETLERİ GAZETECİLİK OLARAK GÖRÜLEMEZ

Ergenekon mütalaasında, CHP Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay’ın ‘darbe günlükleri’nin de darbe faaliyetlerini gözler önüne serdiği anlatıldı. Mütalaada ‘’Balbay’ın örgüt yöneticisi İlhan Selçuk’la birlikte örgüt yöneticisi Şener Eruygur ile örgütsel toplantılara katıldığı, görüşme konularını not alarak günlük şeklinde yazdığı halde hiçbir yerde yayınlamadan sildiği, halbuki bu eylemlerinin gazetecilik faaliyeti olduğunu savunduğu, bir gazeteci için çok değerli olan bu notların silinmesinin darbe faaliyetlerine bizzat katıldığını gösterdiği, CÇG ekibiyle Cumhurbaşkanı arasında köprü görevi gördüğü, 27 Mayıs darbesinin sembolü olan ‘Genç Subaylar Tedirgin’ şeklinde manşete imza attığı, 3 Kasım 2002 seçimlerinin hemen sonrasında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı ile yaptığı görüşmede, komutandan hükümete yönelik ‘en azından bir mesaj’ verilmesini talep ettiği, eylemlerinin gazetecilik faaliyeti ile açıklanmasının mümkün olmadığı anlaşılmıştır’’ denildi.

Star 


BİLGİLER
tarafından 15 Mayıs 2014 - 00:10 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 227 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu