GizemliSevgi Reklam Alanı
Göltürkbükü’nde dikkat çeken tehlike
Göltürkbükü’nde dikkat çeken tehlike

Bazı kişiler ise can yeleği giymeyip ehliyetsiz şekilde, insanların yüzdüğü özel güvenlikli alanlara girerek tehlike yaratıyor. Yetkililere seslenen uzmanlar, acil önlem alınmazsa bu durumun faciayla sonuçlanabileceğini hakkında uyardı.

Bodrum’un cennet turizm köşelerinden Göltürkbükü Koyu’nda demirleyen 200’e yakın yat ve teknenin arasında 8 ila10 yaş arasındaki çocukların jet-ski ya da içinde 6-7 kişi bulunan sürat botlarını tam gaz kullanmaları tehlikeye davetiye çıkarıyor. Özellikle çocuklara sürat teknesi kullandıran yat kaptanları ile anne ve babalar, halkın tepkisini çekti. Onlarca yatın arasında çarpışma tehlikesine rağmen tam gaz süren gezintilerde, bazı kişilerin can yeleği bile takmaması göze çarptı. Ehliyetsiz olduğu belirtilen bir kadın tatilcinin, bir süre kullandığı sürat teknesiyle tehlike yarattığı görüldü. Bir özel yata ait sürat botunda görevli personelin, daha sonra kadın tatilciyi dümen başında verdiği pozları fotoğrafladığı da gözlendi.

YAT KAPTANI: DENİZLE ŞAKA OLMAZ

Kurallara aykırı ve gerekli önlemler alınmadan su araçlarının kullanılmasını sorumsuzluk olarak niteleyen yat kaptanı 29 yaşındaki Umut Doğan, “Denizle şaka olmaz. 9 yaşındaki çocuğun sürat botunu kullandığını görünce şok oldum. Bu tekneleri ve jet skileri çocukların altına verenler, tehlikenin farkında değil mi? Hem kendi çocuklarının, hem de başkalarının canlarını tehlikeye atıyorlar” dedi.

YÜZME ALANINDA TEHLİKE

Bazı sürat botlarının ise, insanların yüzmeleri için şamandıralarla çevrili özel güvenlik alanlarına girdikleri görüldü. Cennet koyda onlarca yatın arasında çocukların jet-ski ve sürat botu kullanma görüntüleri de kameralara yansıdı.

Bu görüntülerin faciaya davetiye çıkarttığını belirten Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Bodrum Cankurtarma ve Su Sporları Derneği Başkanı Arif Yılmaz, güçleri 30- 70 beygir arasında değişen hız teknelerinin çocuklara kullandırılmasının tehlikeli olduğunu hatırlattı. Yılmaz, olası facia meydana gelmeden önlem alınması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“Aslında yasalarımız ve kurallarımız yeterli, denetimler de var. Ama her koya bir resmi güvenlik koyamazsınız. Ama nüfusunun 20 misli kalabalığa ulaşan tatil kentlerinde maalesef insanların kural tanımazlığıyla bu görüntüler ortaya çıkıyor. Hep görünmez kaza deriz ama bakın kazalar göstere göstere böyle geliyor. Yat sahipleri izin verince kaptanlar da seslerini çıkaramıyorlar. 10 yaşlarındaki çocuklar jet ski ve sürat teknesini kullanırken keyif alıyor olabilirler ama, en ufak bir kontrolsüzlük çok ciddi kazalara neden olabilir.”

SAHİL GÜVENLİĞE İHBAR ETSİNLER

Çocukların tehlikenin farkında olmadığını vurgulayan Arif Yılmaz, bu tür davranışları yapanları görenlerin acil olarak Sahil Güvenlik ekiplerine ihbarda bulunmalarını istedi. Yılmaz, “Çünkü bu kişiler sadece çocuklarının değil, başkalarının da hayatını tehlikeye atıyorlar. Bu tekneler, çocukların ellerinde her an birer ölüm makinesı olabilir. Bir facia yaşanmadan bu konuda gerekli tedbirlerin bir an önce alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.


BİLGİLER
tarafından 12 Ağustos 2016 - 10:50 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 16 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu