GizemliSevgi Reklam Alanı
İlk iki ayda 2.4 milyar dolar doğrudan yatırım yapıldı
İlk iki ayda 2.4 milyar dolar doğrudan yatırım yapıldı

Bu yılın ilk 2 ayında 2 milyar 377 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanıdı.

Ekonomi Bakanlığı şubat ayına ilişkin “Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni”ni yayımladı. Buna göre, Şubatta 1 milyar 166 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Bu yılın ilk 2 ayında 2 milyar 377 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanırken, uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi, 1 milyar 683 milyon dolara ulaştı. 

Bunun 849 milyon doları imalat sektöründen, 451 milyon doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen kaynaklandı. Ocak-şubat döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 81,3’ü AB ülkeleri kanalından geldi.

MEHMET ŞİMŞEK: “HANİ YATIRIMCI GELMEYECEKTİ?”

Bülteni twitter hesabından paylaşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Hani yatırımcı gelmeyecekti? İlk iki ayda 2.4 milyar dolar ‘doğrudan yatırım” dedi. Gezi olayları ve yerel seçimler döneminde ortaya çıkan siyasi gerilimin yabancı yatırımcı etkilyeceğine bunun da ülke ekonomisini kosa sürükleyeceğine haberler ortaya atılıyordu.

 

ULUSLARARASI SERMAYELİ ŞİRKETLERİN SAYISI

Bu yılın şubat ayı sonu itibariyle 530 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 9 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Ocak-şubat döneminde 538 uluslararası sermayeli şirketin, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Aynı dönemde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 20 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki yaşandı. Bu şirketlerin 9’u toptan ve perakende ticaret sektöründe yer alırken, 4’ü de imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunuyor. Bültende, yılın ilk 2 ayında kurulan 538 uluslararası sermayeli şirketin, 151’inin AB ülkeleri, 235’inin Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 53’ünün de diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketler olduğu kaydedildi.

 

TÜRKİYE’DE ULUSLARARASI SERMAYELİ ŞİRKETLER

Verilere göre, şubat ayı sonu itibarıyla 31 bin 620 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. 6 bin 117 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşirken, toplamda da 37 bin 737 uluslararası sermayeli şirket faaliyette bulunuyor. Bu şirketler, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama, iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteriyor. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı ilk sırada yer aldı. Bunu gıda ürünleri, içecek ve tütün imalatı ve tekstil ürünleri imalatı izledi.

ŞEHİR ŞEHİR SAYILAR

Uluslararası sermayeli şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında AB ülkeleri ortaklı girişim sayısı 18 bin 278 ile birinci sırada bulunuyor. AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde 5 bin 726 şirket ile ilk sıradaki Almanya’yı, İngiltere (2 bin 661) ve Hollanda (2 bin 316) takip ediyor. Söz konusu şirketlerin illere göre dağılımına bakıldığında da 22 bin 370 ile İstanbul 1. sırayı aldı. İstanbul’u, Antalya (4 bin 116), Ankara (2 bin 362) ve İzmir (bin 996) izledi. İstanbul’daki uluslararası sermayeli şirketler başta toptan ve perakende ticaret (8 bin 543 adet) olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri (3 bin 566), ve imalat sanayi (3 bin 199) sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

 

YATIRIM PROJELERİ

Ekonomi Bakanlığı tarafından şubat ayında yatırım teşvik belgesi düzenlenen 10 proje kapsamında yaklaşık 1 milyar 140,3 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü. Böylece 2014 yılında belgelendirilen yatırım projesi sayısı 30’a, belge kapsamındaki yatırımların tutarı ise 2 milyar 190,5 milyon dolara ulaştı. Söz konusu yatırım teşvik belgelerinin 21’i imalat, 4’ü hizmetler, 1’i madencilik ve taş ocakçılığı, 3’ü elektrik, gaz ve su, 1’i de tarım ve ormancılık sektörleri ile ilgili olarak düzenlendi.


BİLGİLER
tarafından 15 Mayıs 2014 - 00:20 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 392 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu