GizemliSevgi Reklam Alanı
İsrail ile ilgili şok iddia!
İsrail ile ilgili şok iddia!

Mavi Marmara davası öncesi adliye önünde konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım’dan İsrail ile ilgili bomba iddia.

Mavi Marmara saldırısı davasının 4. duruşması başlarken, bir açıklama yapanİHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, “Her duruşma öncesi teklifin biri gelip biri gidiyor. Olmadı tehdit ediyorlar. Dünyayı verseniz bu davadan vazgeçmeyiz” dedi.

Mavi Marmara saldırısı davasının 4. duruşması başladı. Çağlayan Adliyesi önünde bir konuşma yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım bir konuşma yaptı. Yıldırım, “Gemide bize saldıranlar arasında Türkçe bilen Türkiye’de yaşayan Siyonist Yahudiler de vardı. Bunların hesabını verecekler. Her duruşma öncesi teklifin biri gelip biri gidiyor. Olmadı tehdit ediyorlar. Dünyayı verseniz bu davadan vazgeçmeyiz. İsrail ile ilişkiler umurumuzda değil. Adalet istiyoruz. 7 saat ‘İsrail saldıracak’ diyerek gemiden canlı yayın yaptık. Tüm dünyanın şahit olduğu tek dava bu. Ama dünya sessiz, dünya sahtekar. -İHH’nın dosyası var- diyerek tehdit ediyorlar. Medyanın huzurunda söylüyorum: Halep oradaysa arşın burada. Tehditlerinize meydan okuyorum!” diye konuştu.

İSRAİLLİ KOMUTANLARA YAKALAMA KARARI BEKLENİYOR

Mavi Marmara Gemisi’ne yönelik saldırı nedeniyle İsrailli askeri yetkililer ve sorumlulara karşı yürütülen Mavi Marmara Davası’nın 4. duruşması başladı.

Davayı takip eden avukatlar bu duruşmada ara karar ile İsrailli komutanlar hakkında yakalama kararı çıkmasını bekliyor.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava, Mavi Marmara saldırısının sorumlularının hukuk önüne çıkarılması ve cezalandırılması anlamında büyük bir önem taşıyor.
İsrail’in 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze Özgürlük Filosu’na yaptığı saldırı sonucunda 9 insani yardım görevlisi hayatını kaybetmiş, birçok yolcu da yaralanmıştı. Saldırı sırasında ve sonrasında İsrail askerleri birçok filo katılımcısına işkence ve kötü muamelede bulunmuş, özel ve şahsi eşyalarına da el koymuştu.

MAVİ MARMARA DAVASI SÜRECİ

Mavi Marmara saldırısının ardından, hayatını kaybedenlerin yakınları ve diğer filo katılımcıları İsrail’e karşı bir hukuk mücadelesine başladı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada aralarında dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gavriel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Eliezer Marom, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Tuğgeneral Avishai Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı TümgeneralAmos Yadlin‘in de bulunduğu sorumlular yargılanıyor.

Hem Türkiye hem de İsrail’in Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ne (SİDAS) taraf olmaları gereği, sanıklar hakkında kesinleşmiş mahkumiyet kararlarının çıkması halinde İsrail’in sanıkların iadelerini yapması gerekiyor.

Ayrıca İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nden verilecek kesinleşmiş mahkümiyet kararlarının veya öncesinde çıkacak yakalama kararlarının yerine getirilmesi için için Interpol (Uluslararası Polis Örgütü)’ün Türkiye birimi, Interpol Genel Sekreterliği’nden kırmızı bültenle arama kararı çıkartılmasını talep edebilecek. Bunların gerçekleşmesi hâlinde de İsrail’in bu failleri teslim etmesi gerekecek.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından oylanan ve kabul edilen Mavi Marmara raporunda “Saldırıda gerçekleşen hukuka aykırı fiillerden dolayı IV. Cenevre Sözleşmesi hükümleri ihlal edilmiştir” tespiti yapılmıştı.

DAVA UCM’YE DE TAŞINDI

Av. Dr. Ramazan Arıtürk ve Av. Cihat Gökdemir, Mavi Marmara Gemisinin bandırasına sahip olan Komor Birliği Devleti adına almış oldukları yetkiyle, BM İnsan Hakları Konseyi’nce de kayıt altına alınan suçları işleyenlerin ve saldırı emrini veren sorumluların yargılanması için 14 Mayıs 2013 tarihinde Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuru yaptı. Yapılan başvuru, belgeleriyle birlikte UCM’de bir ön yargılama mekanizması olan kademeye geçti.

Bu başvuru ile başlayacak olan uluslararası ceza yargılamasında, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu başta olmak üzere İsrailli üst düzey diğer sorumluların sanık olarak yargılanması ve cezalandırılması talep ediliyor.

 


BİLGİLER
tarafından 10 Ekim 2013 - 18:31 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 250 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu