GizemliSevgi Reklam Alanı
Müslümanlara hain saldırı: 32 ölü!
Müslümanlara hain saldırı: 32 ölü!

Hindistan’ın Assam eyaletinin kuzeydoğusundaki iki bölgede Müslümanlara karşı Bodo isyancıları tarafından önceki gün düzenlenen silahlı saldırılarda ölenlerin sayısı 32’ye çıktı.

Yerel basında yer alan haberlerde, Ulusal Demokratik Bodoland Cephesi (NDFB) adlı ayrılıkçı örgüte mensup militanlarca düzenlenen saldırıda ölü sayısının daha da artmasından endişe edildiği belirtildi.

Mumbai’de İngilizce basılan “Eastern Crescent” adlı aylık derginin Yazı İşleri Müdürü Burhanuddin Qasmi, saldırıların meydana geldiği bölgeler arasındaki Baksa’da çok sayıda Müslümanın kaybolduğunu belirtti.

AA’ya konuşan Qasmi, Baksa ve diğer köylerden kaçan çok sayıda Müslümandan haber alınamadığına dikkati çekerek “Ölü sayısı büyük ihtimalle artacak” dedi.

Yerel bir Bodo liderinin olaydan 3 gün önce, yakın bir zaman içinde Assam’da yapılan ulusal seçimde kendi seçtiği Bodo adayına oy vermedikleri düşüncesiyle saldırının meydana geldiği bölgedeki Müslümanları tehdit ettiğini öne süren Qasmi, “Bu şiddetin, doğrudan doğruya Müslümanların oy verme eğilimine yönelik algıdan kaynaklanması çok üzücü” diye konuştu.

Yetkililerce daha önce yapılan açıklamalarda, NDFB militanlarının Baksa ve Kokrajhar bölgelerinde düzenledikleri saldırılarda 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Baksa’da önceki gün akşam saatlerinde 4 kişinin Bodo isyancıları tarafından açılan ateşle öldürülmesiyle başlayan şiddet olayları yine aynı saatlerde Korkrajhar’da düzenlenen 7 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla sürdü. Ardından Baksa’da dün düzenlenen en az 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından, bugün sabah saatlerinde de yeni saldırılar düzenlendi.

Silahlı Bodo isyancılarının, saldırının düzenlendiği günden itibaren bölgedeki Müslümanlara ait 50’den fazla evi ateşe verdiği bildiriliyor.

Televizyon kanallarında yer alan haberlere göre, Hindistan polisi Bengalce konuşan Müslümanlara yönelik düzenlenen 4 saldırıyla ilişkilileri olduğu gerekçesiyle şu ana kadar 12 kişiyi tutukladı, ayrıca 8 kişiyi sorguya çekmek amacıyla gözaltına aldı.

Hindistan ordusu ve korucu güçleri bugün sabah itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen Baksa ve diğer köylere askeri yürüyüşler düzenledi.

Assam eyelet yönetimi, saldırıda hayatını kaybeden her bir kişi için en yakın akrabasına 5000 bin dolar ödeyeceğini duyurdu. Hindistan’daki federal hükümetin de aynı miktarda parayı tazminat olarak ödemesi bekleniyor.

Bodo azınlığına mensup isyancılar, bölgedeki Bodolar için ayrı bir vatan talebiyle onlarca yıldan beri Hindistan hükümetine karşı silahlı mücadele yürütüyor.

Ayrılıkçı Bodo isyancıları bölgede bulunan büyük Müslüman nüfusu, bölgesel ve etnik demografi için bir tehdit olarak görüyor ve bu nedenle Bengalce konuşan Müslümanları kanunsuz olarak bu topraklara yerleşen göçmenler olmakla suçluyor.

Bodo azınlığına mensup isyancılarla bölgedeki Müslüman arasında 2012’de çıkan çatışmalarda 80 kişi hayatını kaybetmiş, 400 bine yakın kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.


BİLGİLER
tarafından 15 Mayıs 2014 - 00:26 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 290 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu