GizemliSevgi Reklam Alanı
Oğulları için iade-i itibar istiyorlar
Oğulları için iade-i itibar istiyorlar

İstanbul’daki General Nurettin Baransel Kışlası’nda görev yapan Tankçı Astsubay Çavuş Ferhat Daş, 15 Temmuz gecesi verilen emirle tankla Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğru yola çıktı. Ancak, havalimanı yakınında toplanan kalabalık, darbe girişimine tepki göstererek tank ve askerlerin ilerlemesine engel oldu. Bu sırada tankta görevli Ferhat Daş, tabancayla başından ağır yaralı olarak bulundu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Darbe girişimi sırasında karşı ateşle öldüğü düşünülen astsubay Daş’ın cenazesi ailesi tarafından teslim alındı ve hiçbir kurum araç tahsis etmeyince, kendi imkanlarıyla memleketi Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesine getirildi ve burada 17 Temmuz günü sabaha karşı az sayıdaki yakını tarafından Geben Mahallesi’nde sessizce toprağa verildi.

İNTİHAR ETTİĞİ ANLAŞILDI

İlk anda darbeci olduğu düşünülen astsubay Ferhat Daş’ın, ölümünden 2 hafta sonra ortaya çıkan cep telefonu görüntüleri ve silah arkadaşlarının ifadeleri ile ‘halka ateş aç’ emrine uymayarak intihar ettiği belirtildi. Darbe girişimi gecesine ait bir cep telefonu görüntüsünde, Daş’ın tankın üzerine çıktığı ve bu sırada bazı vatandaşların ‘en büyük asker, bizim asker’ tezahüratı yaptığı görüldü. Ayrıca tankın içerisine girmesinin ardından silah sesi duyulduğu ve Daş’ın yaralı olarak ambulansa taşındığı ana ilişkin görüntüler de kaydedildi. Görüntülerin yanı sıra olay günü birlikte olduğu bir mesai arkadaşı da astsubay Daş’ın, ‘vatan hainleri’ diye gösterilen tepkilere öfkelenerek intihar ettiğini ifadesinde söyledi.

AİLESİ MEZARINI ZİYARET ETTİ

Toprağa verdiği oğlunun acısını yaşayan baba Ahmet Daş, oğlunun mezarını ziyaret etti. Türk bayrağı dikili olan mezarın başında dua eden ve gözyaşlarına boğulan acılı baba Ahmet Daş, “Olaydan bir hafta önce yine konuşmuştuk. İzne ayrılacağını ancak bir arkadaşının nişanlanmasından dolayı ertelediğini söyledi. Son konuşmamız o oldu” dedi.

Darbe girişimi gecesi oğlunun ölümünün ardından araç verilmediği için cenazeyi kendi imkanlarıyla Andırın’a getirdiklerini ifade eden Ahmet Daş, yetkililerin de oğlunun darbeci olup olmadığı, nasıl öldüğü konusunda bir açıklama yapmadıklarını söyledi. Olayın ayrıntısını 2 hafta sonra olay sırasında tankta bulunan bir uzman çavuş ile vatandaşların çektiği görüntülerden öğrendiklerini anlatan Daş, şöyle dedi:

“Benim oğlum bir karıncayı dahi incitmekten sakınırdı. O gece komutanının ‘Halka ateş et’ emrine karşı çıkarak, ‘Sivillere ateş edemem kendime sıkarım’ demesi ve kafasına sıkması vatan sevgisini ortaya koymuştur. Ben hiçbir şey istemiyorum ve istemedim de. Sadece oğlumun ve ailemizin itibarının korunmasını istiyorum. Yetkililere de buradan sesleniyorum; o gece yaşananlar, şahit olanlar, ortaya çıkan görüntüler bunu gösteriyor. Vatan için şehit olan evladımın itibarının verilmesini istiyorum.”

Oğlunun vatan haini olmadığını, bunun tespiti için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere ilgili yerlere dilekçeler verdiklerini söyleyen baba Daş, “Çok doluyum, oğluma sarılıp koklayamadım. Gösterdiği fedakarlığı düşündükçe onunla övünüyorum. Bu şehitlik her babaya nasip olmaz, o benim gururum, ülkemizin gururu” dedi.

Ferhat Daş’ın ağabeyi Selami Daş da kardeşinin vatan haini olmadığını, o gece halka kurşun sıkmayıp kendi canına kıydığını belirterek, “Kardeşimle gurur duyuyorum. Bize her zaman vatan ve bayrak sevgisini, Çanakkale destanını anlatırdı. Melek gibi birisiydi. Bizler yetkililere güveniyoruz. Biran önce iade-i itibar istiyoruz. Bizlerde gururla çıkıp kardeşimin yaptığı kahramanlığı herkese anlatmak istiyoruz” diye konuştu.


BİLGİLER
tarafından 01 Ekim 2016 - 13:55 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 13 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu