GizemliSevgi Reklam Alanı
Siirt’teki maden faciasından acı haber var
Siirt’teki maden faciasından acı haber var

Böylece çıkarılan ceset sayısı 5’e ulaşırken, 11 kişiyi arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında aralarında maden sahası müdürünün de bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı, 1 kişi de aranıyor.

Şirvan İlçesi’ne bağlı Maden Köyü’nde perşembe akşamı meydana gelen heyelan nedeniyle 4 işçinin cesedinin çıkarıldığı sahada bu sabah 1 işçinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgede 4 işçinin olduğu bir alanda yoğunlaşan çalışmalar sırasında ekskavatör operatörü Batmanlı Şefik Tuncer’in cesedi toprak altından çıkarıldı. Dün de ekskavatör operatörleri Savaş Kızılkan ve Murat Ant ile kamyon şoförleri Reşit Can ve Badrettin Çaylı’nın cesadi çıkarılmıştı.

Çalışma devam ederken, bölgede seyyar baz istasyonları kuruldu. Takviye olarak çok sayıda iş makinesi getirildi. Kızılay ve AFAD ekiplerinin de beklediği maden sahasında toprak altında bulunan işçilerin ailelerinin de bekleyişi sürüyor.

Jandarmanın yoğun güvenlik önlemi aldığı sahada arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

SAHA MÜDÜRÜ DAHİL 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Madendeki facia ile ilgili Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürdürülen soruşturma kapsamında aralarında bakır madeni işletmesi ve taşeron firmadan 6 kişi gözaltına alınırken, 1 kişinin arandığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında bakır madeni işletmesinden açık saha iş sorumlus olan müdür Mehmet Oğuz, açık saha baş mühendisi Selman Kazak, açık saha iş güvenlik uzmanları Servet Keklik ve Mehmet Kezer gözaltına alındı.

Taşeron firmanın sahibi Nurettin Ant ile iş güvenlik uzmanı Mehmet Ş. Çiçek de gözaltına alınırken, taşeron firmanın saha sorumlusu Adnan Ant’ın arandığı belirtildi.

CHP HEYETİ: CHP ŞİRVAN’DA YAŞANAN MADEN FACİASININ SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAKTIR

CHP İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İnceleme ve İzleme Komisyonu Siirt’te meydana gelen göçük hakkında rapor yayınladı. Raporda,”Yürütülen soruşturma ivedilikle sonuçlandırılmalı, facianın nedenleri, iş cinayetinin gerçekleşmesindeki ihmaller, alınmayan tedbirler ve madencilerin hayatlarını kaybetmesine sebebiyet veren kişilerin kimler olduğu tespit edilmelidir. CHP Şirvan’da yaşanan maden faciasının sonuna kadar takipçisi olacaktır “ifadeleri yer aldı.

CHP İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İnceleme ve İzleme Komisyonu Siirt’te meydana gelen göçük sonrasında olay yerine giderek incelemelerde bulundu. CHP heyeti bölgede incelemelerinin ardından bir rapor yayınladı.16 madencinin göçük altında kaldığı Siirt’e bağlı Şirvan’a ilçesine giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz’den oluşan heyet’in hazırladığı rapor şu şekilde: “Siirt’in Şirvan ilçesi Maden Köyü’nde bulunan bakır madeni sahasında 17 Kasım saat 20.30 sıralarında heyelan meydana gelmiştir. Yaklaşık 1,5 kilometre çapındaki bir alan heyelana maruz kalmıştır. Maden sahasında çalışan 16 işçi ve işçilerle birlikte 8 kamyon ve 3 iş makinesi de toprak altında kalmıştır. 16 madencinin toprak altında kaldığı iş kazasında, arama kurtarma çalışmalarında 5 işçinin cansız bedeni toprak altından çıkarılmış, 11 işçi ile ilgili arama kurtarma faaliyeti ise devam etmektedir. Maden faciası sonrası Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile CHP İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları İnceleme ve İzleme Komisyonu ivedilikle Siirt’e hareket etmiştir. Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki heyette Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ve Sinop Milletvekili Barış Karadeniz yer almıştır. Şirvan’a intikal eden heyet Siirt İl Başkanı Nevaf Bilek ile birlikte Şirvan ilçesinde facianın yaşandığı madene gitmiş, toprak altında çıkarılmayı bekleyen madencilerin yakınları, Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz ve yetkililer ile görüşerek bu raporu hazırlamıştır”

“AKP İKTİDARININ İŞ CİNAYETLERİ BİLANÇOSU ÇOK AĞIRDIR”

“İş cinayetleri ülkemizin kanayan bir yarasıdır. AKP iktidara geldiği 2002 yılından 31 Ekim 2016 tarihine kadar 18.067 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiş, 73 bin 500 işçi ise iş göremez hale gelmiştir. 2016 yılının ilk 10 ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı bin 596’dır. Türkiye iş cinayetlerinde Avrupa birincisi, Dünya üçüncüsüdür. Madencilik sektörü, toplu iş cinayetlerinin yaşandığı ve inşaat iş kolundan sonra ülkemizde en fazla iş cinayetinin gerçekleştiği ikinci sektördür. Şirvan’daki facianın yaşanmasının da en temel nedeni AKP’nin vahşi özelleştirme politikaları ve Türkiye’yi adeta bir “Taşeron Cumhuriyetine” dönüştürmesidir. AKP iktidarının iş cinayetleri bilançosu çok ağırdır ve her geçen gün daha da ağırlaşmaya devam etmektedir. Bu tablonun sebebi AKP iktidarının, işçiyi yaşamından ve vücut bütünlüğünden sorumlu olduğu bir insan gibi görmemesidir.”

” İŞLETMEDE 4 ADET ALT İŞVEREN (TAŞERON) FAALİYET GÖSTERMEKTEDİR”

“Maden faciasının meydana geldiği Siirt İli Şirvan ilçesindeki Bakır madeni, Devlete ait ETİ işletmelerine ait iken özelleştirme sonucu Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik tarafından alınarak, 2004 yılında işletilmeye başlanmıştır. Şirket yetkililerinin verdiği bilgiye göre, şu anda işletmede alt işveren işçileri ile birlikte bin 80 kişi çalışmaktadır. İşletmede 4 adet alt işveren (taşeron) faaliyet göstermektedir. Bu çalışanlardan 436’sı Park Enerjinin asıl işçisi, 644 işçi alt işverenlerin işçisidir. İş cinayetine maruz kalan işçiler, alt işveren (taşeron) Antlar Ltd.Şti.’nin işçileridir. Kazanın meydana geldiği vardiyada toplamda 113 işçi çalışmaktadır. Taşeron Antlar Ltd.Şti.nin ise 21 işçisi söz konusu vardiyada çalışmaktadır. Aynı işyerinde 25 Temmuz’da da heyelan meydana gelmiş ve can kaybının yaşanmadığı bu kazada altı kamyon ile iki iş makinesi göçük altında kalmıştır.”

“ÖNLEM ALINMADIĞINI VE BU KAZANIN MEYDANA GELDİĞİNİ BELİRTMİŞLERDİR”

“Heyelan altında kalan işçilerin yakınları ile yapılan görüşmelerde öncelikli olarak, “arama kurtarma faaliyetlerinin hızlı ve sonuca odaklı yapılmadığı” yönündeki şikayetler dile getirilmiştir. Madencilerin yakınları, heyelanın saat 20:30 sıralarında olmasına rağmen kurtarma için son derece kritik öneme sahip ilk saatlerde, yani gece hiçbir çalışma yapılmadığını, ertesi gün saat 14.00’e kadar herhangi bir iş makinasının çalışmadığını ifade etmişlerdir. Madenciler ve göçük altında kalan işçilerin aileleri, göçüğün olduğu bölgede heyelan öncesi 80 cm büyüklüğünde çatlaklar olduğunu, bu çatlakların tehlike arz ettiğinin işyeri yetkililerine bildirildiğini, ancak bir önlem alınmadığını ve bu kazanın meydana geldiğini belirtmişlerdir.”

“YETKİLİLERİN VERDİĞİ BİLGİYE GÖRE, GEÇTİĞİMİZ HAFTA BÖLGEDE AŞIRI YAĞIŞLAR OLMUŞTUR”

“Valiliğin ve diğer yetkililerin verdiği bilgilere göre, arama kurtarma çalışmalarında AFAD, TPAO, MTA ve TKİ’den oluşturulan ekipler ile kazanın ertesi günü yani 18 Kasım günü saat 14:00’e kadar köpeklerle, ses dinleme cihazları ve insansız hava araçları ile canlı olup olmadığına yönelik bir arama faaliyeti yapıldığı, madencilerin canlı bulunma ihtimalinin son derece azalması üzerine saat 14.00’den itibaren iş makinaları ile arama kurtarma çalışması yapıldığı ifade edilmiştir. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta bölgede aşırı yağışlar olmuştur. Yine bir gün önce de bölgede yağış meydana gelmiştir. Kazanın meydana geldiği gün, heyelanın meydana geldiği alanda patlayıcı kullanılmıştır.”

“KAZA İLE İLGİLİ HEM ADLİ SORUŞTURMA, HEM DE İDARİ SORUŞTURMA DEVAM ETMEKTEDİR”

“Kaza ile ilgili hem adli soruşturma, hem de idari soruşturma devam etmektedir. Uzmanlara göre, işyerindeki üretimin aşırı kar elde etmek için tehlike arz edecek şekilde yapıldığı, toprağın aşırı yağış sonrası suya doyarak yumuşamasının ve işyerinde patlayıcı kullanılması ile heyelanın tetiklendiği ve bu şekilde heyelanın meydana geldiği ifade edilmektedir.

Şirvan’daki iş cinayetinin, bu güne kadar meydana gelen maden kazalarında olduğu gibi, işverenin aşırı kar hırsı ile işyerinde yasaya aykırı şekilde taşeronlaşmaya gidilmesi, taşeronların da aşırı kar elde etmek amacıyla iş güvenliğini riske edip, üretim maliyetlerini düşürerek ve üretimi artırarak çalışma yapmaları, heyelana yönelik belirtilerin çıkmasına rağmen gerekli tedbirleri almamaları ve aşırı yağış almış toprak olmasına rağmen patlayıcı kullanılması sonucu gerçekleştiği düşünülmektedir.”

“İŞ CİNAYETLERİNİN SORUMLULARININ YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMESİ İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERECEKTİR”

“Yürütülen soruşturma ivedilikle sonuçlandırılmalı, facianın nedenleri, iş cinayetinin gerçekleşmesindeki ihmaller, alınmayan tedbirler ve madencilerin hayatlarını kaybetmesine sebebiyet veren kişilerin kimler olduğu tespit edilmelidir. CHP Şirvan’da yaşanan maden faciasının sonuna kadar takipçisi olacaktır. CHP bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da iş cinayetlerinin önlenmesi için ve iş cinayetlerinin sorumlularının yargı önünde hesap vermesi için her türlü çabayı gösterecektir. CHP sürecin sonuna kadar takipçisi olacaktır”

BAKAN ALBAYRAK MADENE GELDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, heyelan faciasının yaşandığı Siirt’in Şirvan İlçesi’ne bağlı Maden Köyü’ndeki bakır maden sahasına geldi. Siirt’ten helikopterle Maden köyüne gelen Bakan Albayrak’ın helikopterine taaruz tipi 2 Atak helikopteri de eşlik etti.

Maden sahasında kurulan AFAD kriz merkezini ziyaret eden Bakan Albayrak’a heyelan ve ardından yapılan arama kurtarma çalışmaları ile ilgili bilgi verildi. Kriz merkezi olarak kullanılan TIR’da yaklaşık 1.5 saat kalan Bakan Berat Albayrak’a, bu sırada bazı vatandaşlar arama kurtarma çalışmalarının hızlı yapılmadığını belirterek, seslerini duyurmaya çalıştı. Jandarma kriz merkezinin çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, aileleri teselli etmeye çalıştı.

Bakan Berat Albayrak, kriz merkezinden sonra heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu. Bazı programları basına kapalı olan Bakan Albayrak’ın heyelan altında kalarak yaşamını yitiren Reşit Can’ın Yağmurtepe köyündeki taziyesine de katıldığı belirtildi.

BATMAN’DA TOPRAĞA VERİLDİ

Maden Köyü’ndeki bakır madeninde heyelanan altında kalan ve bu sabah cesedi çıkarılan ekskavatör operatörü 34 yaşındaki Şefik Tuncer, Batman’da toprağa verildi. Siirt Devlet Hastanesi’nden alınan 3 çocuk babası Tuncer’in cenazesi, Batman merkezde Bozooğulları Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Defin sırasında sinir krizleri geçiren Tuncer’in eşi Halime Tuncer’i yakınları teselli etmeye çalıştı.


BİLGİLER
tarafından 19 Kasım 2016 - 20:28 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 23 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu