GizemliSevgi Reklam Alanı
Trafik çilesi
Trafik çilesi

Otoyolda adım adım bayram çilesi

RAMAZAN Bayramı tatili için yollara çıkanlar, TEM ve D-100 Karayolu’nun Kocaeli kesiminde trafiğin kilitlenmesine neden oldu. Sürücüler araçlarıyla 30- 40 kilometre hızla, dur kalk yaparak ilerlemek zorunda kaldı. Osmangazi Köprüsü’nden aksama olmadan sürücüler yollarına devam ederken, köprü çıkışında 40 kilometrelik otoyolda araç kuyruğu oluştu.

Sabah saatlerinden itibaren TEM yolunun Ankara yönünde araç yoğunluğu başladı. 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin ilk gününde yollara çıkanlar TEM’in Kirazyalı ile Gültepe mevkiindeki tünel kesiminde 30-40 kilometre hızla ilerleyebildi. Gültepe ve Korutepe tünelleri ile viyadüklerde ulaşımın 2 şeride düşmesi nedeniyle yolda tıkanma olurken, tünelin geçilmesiyle birlikte araçlar hızlarını artırabildi.

Yaklaşık 20 kilometrelik kesimde adım adım, dur kalk yaparak araçlarıyla ilerleyen sürücüler sıcak havada bunaldı. TEM’deki yoğunluk D-100 Karayolu’na da yansıdı. TEM’de trafiğe takılmak istemeyenler Körfez gişelerinden D-100 Karayolu’na yöneldi. Ancak, D-100 Karayolu’na yönelen araçlar ile şehir içi trafiği birleşince yolda ulaşım adım adım ilerledi.

Osmangazi Köprüsü’nde geçişinde trafik akışı normal seyretti. Köprü’den Yalova yönüne doğru akıcı yoğunlukta ilerleyen sürücüler, köprü çıkışında 40 kilometrelik otoyolda oluşan uzun araç kuyruklarına takıldı.

Köprüdeki yoğunluğa, bayram tatili süresince geçişlerin ücretsiz olmasını fırsat bilen çevredeki yerleşim merkezlerinden bir çok kişinin gezinti amacıyla köprüden geçiş yapması neden oldu.

Kuyruk 5 kilometreyi buldu

Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen tatilcilerin, feribot iskelesinde oluşturdukları kuyruğun uzunluğu yaklaşık 5 kilometreyi buldu. Tatilci yoğunluğunun giderek arttığı kentte, yolcu ve araç taşımacılığı yapan Gestaş firması, toplam 11 feribot ile seferlerini sıklaştırmasına rağmen sıra saatlerce sürdü.

İstanbul ve Trakya’dan yola çıkarak 9 günlük Ramazan Bayramı tatilini geçirecekleri bölgelere gitmek isteyen tatilciler, Çanakkale’deki feribot iskelesinde uzun araç kuyrukları oluşturdu. Tatilciler, Avrupa’dan Anadolu yakasına geçebilmek için Gelibolu-Lapseki, Gelibolu-Çardak, Eceabat-Çanakkale ve Kilitbahir-Çanakkale hatlarını kullanıyor. Avrupa yakasında 3 ayrı noktadan ‘Dolmuş usulü’ araç ve yolcu taşımacılığı yapılmasına rağmen feribot iskelelerinde uzun araç kuyruklarının oluşması önlenemiyor. Her bayram öncesinde ortaya çıkan klasik manzara yine tekrarlandı.

SIRA 3 SAATTE GELİYOR

Çanakkale’de tatilcilerin bayram yolculuğu yoğunluğu, gece başlayıp sabaha dek sürdü. Gestaş’a ait feribotlar, sabaha kadar saatsiz çalışıp, tatilcileri boğazın diğer yakasına taşımaya çalıştı. Gece, zaman zaman 2 kilometreyi bulan araç kuyrukları oluştu. Günün ilk ışıklarıyla birlikte tatilci yoğunluğu daha da artmaya başladı. Her geçen dakika araç kuyruklarına eklenen yeni tatilciler, kuyruğun daha da uzamasına neden oldu. Gelibolu’da Sanayi Kavşağı’na, Eceabat’ta Kilye Koyu’na, Kilitbahir’de ise Eceabat’a kadar uzanan araç kuyrukları oluştu. İstanbul’dan Çanakkale’ye 3 saatte geldiklerini belirten tatilciler, Eceabat ve Kilitbahir’de kendilerine sıra gelmesi için de 3 saat beklemek zorunda kaldıklarına dikkat çekerek, tek çözümün yapılacak boğaz köprüsü olduğunu söyledi.

Otogara giriş çilesi

Ramazan Bayramı tatilinin başlamasıyla birlikte büyük hareketliliğin yaşandığı Bayrampaşa’daki Büyük İstanbul Otogarı’na giriş felç oldu.
Tatilin ilk gününde otogara girmeye çalışan otobüsler kilometrelerce uzunlukta kuyruk oluşturdu. Otogarın girişinde otobüslerdeki yolcular beklemekten sıkılınca yolcular otobüslerden inip yürümeyi tercih etti. Bavullarını alan yolcular otogarın içine yaya olarak girdi. Bazı yolcular otogara ulaşmak için geldikleri taksilerden inip kalkacak otobüslerine yetişmeye çalıştı.
Otobüs şoförlerinin ise isyanı vardı. Muş’tan 24 saatte İstanbul’a geldiğini ve yolların açık olduğunu söyleyen bir otobüs şoförü, “Burada 2 saattir bekliyorum. Şu ana kadar beklediğim sürede 250 kilometre yol gitmiştim. Her sene bu rezilliği yaşıyoruz biz. Hiç bir önlem yok. Garajın içi dolu. Ek arabalar, ek servisler var. Hep böyle kalıyoruz.” dedi. Bir saattir otogarın girişinden girmeyi beklediğini söylene bir şoför de 16 saatte Kahramanmaraş Afşin’de geldiğini, her sene de bu çileyi çektiğini söyledi.

Yunan sınırındaki İpsala’da bayram kuyruğu

EDİRNE’de Yunanistan’a açılan İpsala Sınır Kapısı’nda bayram yoğunluğu yaşanıyor. Yurt dışına çıkış yapmak için İpsala Sınır Kapısı’na araçları ile gelen bayram tatilcileri yaklaşık 3 kilometre kuyruk oluşturdu. Kuyrukta bekleyenler sosyal medya üzerinden tepki göstererek işlemlerin hızlı yapılmasını istedi.

Ramazan Bayramı tatilini Yunanistan’da geçirmek isteyen tatilciler, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı İpsala sınır Kapısı’nda yoğunluğa neden oldu. Sabah erken saatlerden itibaren çıkış yapmak için İpsala Sınır Kapısı’na gidenler sınırda kuyruk oluşturdu. Bir anda çıkış yapmak isteyen araçlarla dolan gümrükte yaklaşık 3 kilometre kuyruk meydana geldi. Küçük araçların kuyruğu zaman zaman gümrük sahası dışına kadar taştı.

Yunanistan’ın sıkı denetim yaparak araçların çıkışlarını uzun sürelerde yapması nedeniyle Türk tarafında kuyruk oluştuğu belirtilirken, sırada bekleyenler ise sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirdi. Birçok sosyal medya kullanıcısı İpsala Sınır Kapısı’nda ‘mahsur’ kaldıklarını ve uzun kuyruklarda beklediklerini yazdı. Bazıları ise Yunanistan’da gümrük görevlilerinin grev yaptığını öne sürerek Gümrük Bakanlığı’nın kuyruklara çözüm bulmasını istedi. Kullanıcılar Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi’yi de etiketleyerek, ‘@bulenttufenkci km.lerce kuyruk, coluk cocuk sinirda mahsur kaldik yardim rica ediyoruz #ipsala’ mesajlarını paylaştı.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise bir anda çok sayıda aracın gelmesiyle kuyruk oluştuğu, Yunan tarafında sıkı aramalar yapması nedeniyle işlemlerin yavaş yapıldığı bilgisini verdi.

TIR ARAÇLARI DA KUYRUK OLUŞTURDU

İpsala Sınır Kapısı’nda küçük araçların yanı sıra çıkış yapmak için bekleyen TIR araçları yaklaşık 5 kilometre kuyruk oluşturdu.

Tekirdağ feribotlarında bayram kuyruğu

TEKİRDAĞ’da Ramazan bayramı tatillerini Marmara Denizi’ndeki adalarda geçirmek isteyenler, araçlarıyla sahildeki feribotlar önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Feribot şirketleri yoğunluk nedeniyle ek seferler düzenledi.

Ramazan Bayramı nedeniyle verilen 9 günlük tatil, trafikte yoğunluğa neden oldu. Bayram tatilini Avşa, Erdek ve Marmara Adası’nda geçirmek isteyenler ise feribotların kalktığı Tekirdağ kent girişinden itibaren trafikte yoğunluğa neden oldu. Tekirdağ-Çanakkale güzergahını tercih edenler Tekirdağ kent merkezinde uzun kuyruk oluşmasına neden olurken, çevre yolunda da zaman zaman trafik durma noktasına geldi. Şehir içerisinde büyük şehir belediyesinin yol çalışmaları trafik aksamasına ve yavaş ilerlemesine neden oldu.

SAHİL YOLU KUYRUK

Tekirdağ Limanı’ndan Avşa, Erdek ve Marmara Adası’na araçlarıyla gitmek isteyenler iskele önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Şirketler yoğunluk nedeniyle ek seferler düzenledi. Saatlerdir kuyrukta beklediğini ifade eden Mehmet Yılmaz, “Yaklaşık 1.5 saatten bu yana Avşa’ya gitmek için feribot bekliyorum. Ne zaman sıra geleceğini bilmiyorum. İnşallah bir an önce Marmara adasına varmak istiyoruz. Havada çok sıcak, sıcakta beklemek çok daha zor” dedi.

Antalya Havalimanı yolunda araç kuyruğu

İSTANBUL’daki Atatürk Havalimanı’na saldırı sonrası Antalya Havalimanı’nda artırılan güvenlik önlemleri, havalimanı girişinde uzun araç kuyruklarına yol açtı.

Polis, Atatürk Havalimanı’na yönelik saldırı ardından kent genelinde alınan güvenlik önlemleri artırıldı. Özellikle Antalya Havalimanı girişinde yoğun arama nedeniyle havalimanı yolu üzerinde araç kuyruğu oluştu. Antalya Havalimanı nizamiye girişinde bomba uzmanı köpekler ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü desteği ile yapılan aramadadan sonra araçlar havalimanına giriş yapıyor.

Ramazan Bayramı için farklı yerlere gidecek olanların da eklenmesiyle önceki günlere oranla araç kuyruğu uzadı.

Kapıkule’de 14 kilometre TIR kuyruğu

KAPIKULE Sınır Kapısı’ndan ihraç ürünü yükleriyle yurt dışına çıkış yapmak isteyen TIR’lar Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda işlemlerin yavaş yapılması nedeniyle 14 kilometre kuyruk oluşturdu. Sürücüler kuyruk yüzünden bayramı yollarda geçirmek zorunda kalacaklarını söyledi.

Avrupa ülkelerine ihracat yükü taşıyan TIR’lar Bulgaristan’a geçiş yapmak için geldikleri Kapıkule Sınır Kapısı’nda yoğunluğa neden oldu. Türk gümrük yetkilileri yoğunluğun Bulgaristan Kapitan Andreevo Sınır Kapısı çalışanlarının, işlemleri yavaş yapmasından dolayı yaşandığını söyledi. İstanbul’dan yüklediği otomobil yedek parçasını Fransa’nın Paris kentine götürmek için dün öğlen İstanbul’dan yola çıktığını söyleyen TIR sürücüsü Mehmet Kazımırk, “Bu yıl bayramı yine ailemden uzak yollarda geçirmek zorunda kalıyorum. Kuyrukta 20 saattir bekliyoruz kimse bize bir şey demedi” diye konuştu. Kuyrukta Romanya’ya meyve suyu götürmek için 20 saattir bekleyen Abdullah Kaplan, “Kimse bize bir şey söylemiyor. Sistem mi gitti çalışmıyorlar mı? Bekleyin diyorlar bekliyoruz. Bayramı Romanya’da geçirmek zorundayım. Çarem yok. Bizim kaderimiz bu kuyrukta beklemek. Bugün akşama kadar sıra bana gelir çıkış yaparım” dedi.

Edirne’de Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 5 Kilometre TIR kuyruğu olduğu belirtildi.


BİLGİLER
tarafından 02 Temmuz 2016 - 14:11 tarihinde yayınlandı.
GÖSTERİM SAYISI
Bu Yazı Şuana Kadar 58 kez Okunmuştur.
ETİKETLER
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
GizemliSevgi - Reklam Alanı
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:

 

SON YAZILAR
Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu opera..

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Diyarbakır’daki Hevsel Bahçeleri’ne Emniyet Müdürlüğü... [Devamı]

Hevsel Bahçeleri’ne uyuşturucu operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a..

  Erdoğan'ı, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Bakü'deki... [Devamı]

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan’a gitti
“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık&..

  Başbakan Ahmet Davutoğlu,Çankaya Köşkü'nde sendika temsilcileri ile biraraya geldi. Davutoğlu'nun... [Devamı]

“1 Mayıs tabusunu ortadan kaldırdık”
‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşıl..

  AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, AB Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyetiyle ilgili... [Devamı]

‘Türkiye üzerine düşen bölümü karşılamış olacaktı’
Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih a..

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse... [Devamı]

Tarihimizi 1919’dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum
Bugün gündemde neler var?

  1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde, "İlim Yayma Cemiyeti 65.... [Devamı]

Bugün gündemde neler var?
Teröristlerin açtığı çukurların derinliği ..

  Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet birimlerince... [Devamı]

Teröristlerin açtığı çukurların derinliği 2,5 metreyi buldu